Wynajem – prawa i obowiązki
Wynajmowanie mieszkania wiąże się z pewnymi zobowiązaniami zarówno po stronie właściciela mieszkania jak i najemcy. Warto zapoznać się z prawami i obowiązkami obu stron, by być świadomym zobowiązań, ale także rzeczy, których możemy żądać od drugiej strony umowy.
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się prawom i obowiązkom wynajmującego, czyli właścicielowi mieszkania.
Obowiązki:
- Podstawowym obowiązkiem jest umożliwienie zamieszkania w lokalu osobie, która chce je wynająć.
- Bardzo ważne jest, by właściciel dał dostęp do mediów, z których, na co dzień się korzysta. Są to ciepła i zimna woda, prąd, gaz, ogrzewanie.
- Właściciel powinien także dać możliwość swobodnego korzystania z wyposażenia budynku i instalacji np. winda.
- Wymiana/naprawa zużytych elementów w mieszkaniu, które zakłócałyby normalne funkcjonowanie np. instalacja gazowa, ogrzewanie itd. również jest obowiązkiem właściciela.
Prawa:
- Właściciel mieszkania ma prawo żądać kaucji, która nie może przekroczyć 12-krotności miesięcznego czynszu.
- Właściciel może żądać usunięcia ulepszeń w mieszkaniu wprowadzonych przez najemcę bez zgody.
- Jeśli lokator podnajął lokal bez wiedzy właściciela lub jest w zwłoce z zapłatą czynszu to właściciel może wypowiedzieć najemcy umowę.
- Właściciel ma prawo do zwiększenia czynszu i innych opłat.
- Sprawdzenie tożsamości nowego lokatora, a także uzyskanie informacji o jego miejscu pracy.
Przywileje oraz wymagania istnieją także wobec najemców. Są to:
Obowiązki:
- Utrzymanie porządku w mieszkaniu.
- Wykonywanie drobnych napraw np. malowanie ścian.
- Udostępnienie właścicielowi lokalu w celu przeglądu stanu technicznego mieszkania (po uzgodnieniu terminu).
- Wnoszenie opłat za wynajem i rachunki.
- Zorientowanie się, czy właściciel mieszkania zaakceptuje np. zwierzęta.
Prawa
- Prawo do zwrotu kosztów w dniu rozliczenia. To znaczy: jeśli najemca wymieniał elementy wyposażenia przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia(1).
- Najemca o niskim dochodzie może wnioskować o obniżenie czynszu.
- Najemca ma możliwość remontowania mieszkania po uprzedniej konsultacji z właścicielem.
Podpisując umowę wynajmu należy dokładnie się z nią zapoznać i zadbać o to, by nasze prawa i obowiązki były wymienione w sposób zrozumiały. Niezależnie od tego, po której stronie umowy się znajdujemy.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Warto wynegocjować termin odstąpienia od umowy ze względu na usterki, które mogą pojawić się w pierwszych dniach lub tygodniach zamieszkania.
- Poza tym warto zwrócić się do właściciela o wykaz rachunków po poprzednim właścicielu, by upewnić się, że są uregulowane.
- Wskazane jest sporządzenie protokołu, w którym wymienione będą meble i reszta wyposażenia mieszkania, który będzie pomocny przy zdawaniu lokalu przez najemcę. Powinno się tam wpisać także stan wspomnianych pomieszczeń, mebli, wyposażenia i elementów mieszkania. Będzie to przydatne zarówno dla właściciela, jak i najemcy, który zabezpieczy się w ten sposób przed ściągnięciem pieniędzy z kaucji za zniszczenia, które były już wcześniej.
- Należy uważać na wszelkiego rodzaju zaliczki i przelewy np. za rezerwację lub oglądanie lokalu. Właściciel nie może pobierać takich opłat, tym bardziej przed podpisaniem umowy.
(1) U S T AWA z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, art. 6e