Zasiedzenie (nie)ruchomości
Najprościej tłumacząc, zasiedzenie to nabycie cudzej własności. Do nabycia dochodzi w momencie, gdy przez dany okres zajmujemy się daną rzeczą i o nią dbamy. Czyli wykonujemy obowiązki właściciela. Jesteśmy wtedy posiadaczem samoistnym. Rzecz, którą w ten sposób nabędziemy musi mieć właściciela. Przepisy nie obejmują rzeczy, które go nie posiadają. Warto pamiętać, że zasiedzenie nie dotyczy miejsc, które wynajmujemy.
Dobra i zła wiara
Zasiedzenie może odbyć się w dobrej lub złej wierze. Pierwsza różnica polega na liczbie lat, jaka musi upłynąć zanim coś nabędziemy. W dobrej wierze jest to 20 lat natomiast w złej wierze musi upłynąć 30 lat. Ale czym właściwie jest dobra i zła wiara? O dobrej wierze mówimy wtedy, gdy posiądziemy nieruchomość w przekonaniu, że okoliczności są usprawiedliwione. Natomiast zasiedzenie w złej wierze następuje, gdy osoba, która objęła nieruchomość wiedziała, że nie ma do niej żadnych praw. Warto wiedzieć, że dobra i zła wiara nie jest ujęta w przepisach. Domniemuje to sąd. Kluczowy jest moment zasiedzenia nieruchomości: Przy ocenie dobrej wiary u posiadacza nieruchomości decydujące znaczenie ma chwila objęcia jej w posiadanie. Późniejsza zmiana świadomości posiadacza nie jest istotna i nie uzasadnia przedłużenia terminu zasiedzenia do lat trzydziestu (1).
Co możemy zasiedzieć?
Jak sama nazwa wskazuje zasiedzenie dotyczy nieruchomości, a ich możemy wyróżnić kilka rodzajów. Są to:
- nieruchomości lokalowe – samodzielne lokale, które są używane do celów mieszkaniowych lub innych ujętych w przepisach np. gabinet lekarski
- nieruchomości gruntowe (zabudowane lub niezabudowane) – powierzchnie ziemskie
- nieruchomości budynkowe – budynki, które są trwale związane z gruntem
Jak weryfikowane jest zasiedzenie?
By potwierdzić nabycie praw przez zasiedzenie należy złożyć wniosek do sądu. Po postanowieniu sądowym musimy jak najszybciej zgłosić zmianę stanu prawnego nieruchomości, by w księdze wieczystej widniały prawidłowe informacje.
A czy można zasiedzieć ruchomość?
Przekazaliśmy kilka najważniejszych informacji na temat zasiedzenia nieruchomości. Zapewne w tym momencie nasuwa się pytanie, czy można zasiedzieć rzecz ruchomą? Oczywiście, że tak. W tym przypadku okres posiadania jest krótszy i wynosi 3 lata. Co więcej, sprawa ma się nieco inaczej także w przypadku dobrej i złej wiary. Otóż zła wiara w przypadku zasiedzenia ruchomości nie istnieje. Osoba, która nabywa cudzą rzecz w przeświadczeniu, że źle robi po prostu ją kradnie. Zmiany występują również w przypadku dobrej wiary. Bo o ile w przypadku zasiedzenia nieruchomości poczucie działania w dobrej wierze najważniejsze jest w chwili obejmowania obiektu, o tyle w przypadku ruchomości posiadacz musi trwać w stanie dobrej wiary przez cały okres zasiedzenia.
(1) Zasiedzenie nieruchomości w dobrej i złej wierze – co to oznacza?, https://ksiegi-wieczyste.org/zasiedzenie-nieruchomosci-co-oznacza-i-kiedy-mozna-z-tego-prawa-skorzystac/