Bezdech mailowy. Na pewno Ci się zdarzyło, ale czy wiesz, co to oznacza?

 

Oddychanie to życie. Przyzna to każdy. Przez to, że robimy to mimowolnie wielu z nas nie jest zaineresowanych technikami oddychania. Dzięki prawidłowemu oddychaniu jesteśmy w stanie polepszyć jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Gdy otwierasz pocztę, czytasz wiadomości, skupiasz się na ważnej treści - czy zauważasz, że wstrzymujesz oddech?

Odkrycia bezdechu mailowego (ang. email apnea) dokonała Linda Stone w 2008 roku pracując w Microsoftcie. Zauważyła, że w trakcie pisania i siedzenia przy komputerze jej oddech staje się płytszy, a nawet go wstrzymuje. Przeprowadzając badania na ten temat zorientowała się, że wiele osób w jej otoczeniu (aż 80%!) także ma płytki oddech, wstrzymuje go, a nawet hiperwentyluje się oddychając ustami. Też automatycznie widzisz swoją zgarbioną sylwetkę, podczas skupiania się na ważnej czynności?

Nauka kluczem do odpowiedzi

Badania zajmujące się konsekwencjami wstrzymywania oddechu dowiodły, że biochemia organizmu może zostać zachwiania. Dodatkowo badania neuronaukowe(1) wykazały, że kiedy jesteśmy na czymś bardzo skoncentrowani (na przykład przejrzenie przepełnionej skrzynki odbiorczej), mózg instynktownie „wyłącza” pewne podświadome czynności – takie jak oddychanie lub zdolność odczuwania głodu lub temperatury – aby skierować moc mózgu na wykonywane czynności(2). To zjawisko nie dotyczy tylko osób, które odbierają maile w pracy, ale także wszystkich pozostałych, którzy w skupieniu przeglądają coś za pośrednictwem telefonu lub komputera. Bezdech mailowy może sprawić, że nasz organizm zostanie wprowadzony w stan ucieczki. Poczujemy się napięci i zestresowani.

Czy można coś na to poradzić?

Oczywiście. Najpierw należy zmienić swoją pozycję, czyli wyprostować plecy, ponieważ zgarbiona sylwetka sprawia, że klatka piersiowa jest ściśnięta. Zauważymy wtedy, że nasz oddech staje się bardziej naturalny i głębszy. Nawet możemy zrobić kilka głębokich wdechów, by wyregulować swój rytm. Długie godziny spędzone przed ekranem przyczyniają się do opisywanego zjawiska, więc ważne jest robienie krótkich przerw. Najważniejsza jest świadomość. To dzięki niej możemy zapobiegać często przykrym konsekwencjom zaniedbania pozornie nieistotnych rzeczy związanych m.in. ze zdrowiem.

(1) Breathing is coupled with voluntary action and the cortical readiness potential, dostęp: https://www.nature.com/articles/s41467-019-13967-9

(2) Email Apnea Is Real—Here's How to Stop Holding Your Breath While You Work, dostęp: https://www.realsimple.com/health/preventative-health/email-apnea-holding-breath-while-working