Czy wiesz to o pieniądzach?
Pierwsze monety wybito około 2500 lat temu, natomiast pierwszych banknotów użyto 1000 lat temu w Chinach. Co ciekawe, banknoty przez jakiś czas funkcjonowały jako kwity depozytowe/bony. Były dużym ułatwieniem w transporcie – zajmowały mniej miejsca a także zmniejszały ryzyko napadu na właściciela. W razie potrzeby były wymieniane na monety kruszcowe. Z czasem również pojawiły się bankomaty - wynalazek współczesności. Inspiracją do powstania bankomatu był automat wydający gumę do żucia. Pierwszy bankomat powstał w Londynie w 1967 roku, natomiast w Polsce pojawił się w 1990 roku w Warszawie.
Złoty Polski
Większość z nas nie jest zainteresowana historią pieniędzy, które nosi w portfelu. Niemniej jest coś, co może Cię zaciekawić! W 1924 r. marka polska została zastąpiona nową nazwą. Wśród propozycji, które padały był Piast, Pol, Kościuszko lub Lech. Jednak wybrany ostatecznie został „złoty”. Od 1995 roku obecną walutą jest PLN – polski złoty nowy.
Warto także wiedzieć, że monety i banknoty - jak każdy przedmiot - zużywają się. Tym bardziej, jeśli trafiają z rąk do rąk wielu osób. Mogą ulegać uszkodzeniom, ale ich żywotność tak czy inaczej jest ograniczona. Najbardziej podatne na zużycia są banknoty najczęściej używane. 10zł, 20zł i 50zł mogą się zużyć w ciągu 5 lat. Jeśli chodzi o 100zł, ten banknot wytrzyma w obiegu około 8 lat. Najbardziej trwałe są nominały 200zł i 500zł. Mogą funkcjonować w obiegu kolejno ponad 10 i ponad 20 lat.
Dolar amerykański
Dolar amerykański jest najczęściej wymienianą walutą. Symbol $, który kojarzy się z amerykańską walutą nie jest używany na monetach i banknotach. Najrzadszym banknotem jest Grand Watermelon z 1890 roku. Jest to nominał 1000 dolarów. Obecnie istnieje tylko 7 egzemplarzy, a 3 z nich posiadają prywatni kolekcjonerzy. Jego obecna wartość została wyceniona na ponad 2 mln dolarów. Poza tym:
- Kartę kredytową użyto po raz pierwszy w USA w latach dwudziestych.
- Wyprodukowanie centa w Stanach Zjednoczonych jest droższe od jego wartości. Wybicie 1 centa kosztuje 2 centy, 5 centów kosztuje 7,5 centa.
- Dolar nie jest zrobiony z papieru. Powstaje z mieszanki lnu oraz bawełny.
- Badania przeprowadzone w 2009 roku dowiodły, że ok. 90% banknotów będących
- w obiegu posiada na sobie śladowe ilości kokainy. Dla porównania w Japonii jest to 12% pieniędzy papierowych.
Amerykański dolar jest najchętniej podrabianą walutą na świecie. A jednymi z najlepszych fałszerzy na świecie są Polacy. Mówi się, że tworzyli banknoty lepsze od oryginałów. Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ gdy fałszerstwo zostało odkryte nawet pracownicy banków i specjalne urządzenia sprawdzające zabezpieczenia nie były w stanie rozróżnić oryginału od falsyfikatu.
Ciekawostki z pozostałych części świata
Największym banknotem na świecie jest ten na Filipinach. 100 tys. peso ma wymiary 355,6 mm na 215,6 mm.
Najmniejszym banknotem z kolei jest 10 bani – waluta rumuńska. Ma rozmiary 2,75 cm na 3,8 cm.
Banknoty potrafią również zachwycać swoją urodą. Poniżej kilka z nich, które można nazwać małymi dziełami sztuki:
Colón kostarykański
Frank rwandyjski
Dolar australijski
Frank CFP