Niedoubezpieczenie i nadubezpieczenie

 

Tytułowe pojęcia nie są używane na co dzień, więc może się nam wydawać, że kwota, na którą ubezpieczamy swoje mienie jest odpowiednia. Ale czy na pewno? Warto zapoznać się z terminem niedoubezpieczenia lub nadubezpieczenia, by nie narazić się na ewentualne straty lub dodatkowe koszty. Te pojęcia są ważne przy szacowaniu wartości mienia.

Niedoubezpieczenie

Najprościej mówiąc polega na zaniżeniu wartości mienia. Kwota, na którą coś ubezpieczyliśmy jest niższa niż faktyczna wartość przedmiotu ubezpieczenia. Na przykład posiadamy mieszkanie warte 100 tysięcy złotych, ale ubezpieczymy je na 70 tysięcy. Co więcej, co roku płacimy takie samo ubezpieczenie, mimo że wartość nieruchomości wzrasta. Kolejnymi przykładami są auto lub sprzęt elektroniczny. Sytuacja jest podobna jak w przypadku nieruchomości. Zgłaszając mienie do ubezpieczenia podajemy kwotę, która jest niższa niż jego realna wartość. W przypadku szkody, zniszczenia lub kradzieży mienia towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam kwotę, na którą dany przedmiot był ubezpieczony, a nie kwotę rzeczywistej wartości. Wtedy odszkodowanie może nie pokryć naszych strat. Resztę będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Nadubezpieczenie

Jest sytuacją odwrotną do niedoubezpieczenia. Kwota ubezpieczenia przewyższa realną wartość naszego mienia. Warto pamiętać, że nawet, jeśli ubezpieczenie będzie większe, to w przypadku szkody nasz ubezpieczyciel wypłaci nam sumę, która będzie równała się rzeczywistej wartości przedmiotu. Oznacza to, że nie opłaca się płacić większych składek, ponieważ nie przełoży się to na wysokość wypłaconej nam kwoty. Na przykład ubezpieczamy na 30 tysięcy auto, które jest warte 20 tysięcy. Ubezpieczyciel wypłaci nam 20 tysięcy. Nadpłacona kwota przepadnie.

Czy jest na to rozwiązanie?

W obu przypadkach jest możliwa zmiana. Jeśli chodzi o niedoubezpieczenie jest możliwe zwiększenie składki, by kwota ubezpieczenia była odpowiednia do wartości mienia. W przypadku nadubezpieczenia również mamy możliwość skorygowania opłat. Należy wtedy zmniejszyć wysokość opłacanej składki oraz kwoty ubezpieczenia.

Mimo wszystko bardziej opłacalne wydaje się nadubezpieczenie. Wtedy mamy gwarancję, że wypłata środków na pewno pokryje koszt naszych strat. Warto skrupulatnie przyglądać się kwotom naszych ubezpieczeń, by uniknąć w przyszłości kłopotów i nieprzyjemności związanych z wypłatą odszkodowania.